Ford DG9Z-2454-B Pedal Pad
2013-2019 Ford DG9Z2454B
Customer Questions & Expert Answers (1)
DG9Z-2454-B Ford Pedal Pad Illustration 1 of 1
  • Part Description
    Pad - Pedal
  • Base No.
    2454A
  • Manufacturer
    Ford
Make sure this part fits
Ships in 1-3 Business Days
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Ford
    Base No.2454A
    Manufacturer Part NumberDG9Z-2454-B, DG9Z2454B
    Part DescriptionPad - Pedal
    Manufacturer NoteBrake
    Item Weight0.60 Pounds
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ManufacturerFord
    SKUDG9Z-2454-B
    WarrantyThis genuine Ford part is guaranteed by Ford's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2016-2019 Ford Edge4 Cyl 2.0L DOHC, 4 Cyl 2.0L Duratorq-TDCi (132kW/180PS) , 4 Cyl 2.0L EcoBoost (240PS) , 6 Cyl 2.7L, 6 Cyl 3.5L Cyclone Petrol TIVCT6-Speed Manual Transaxle - MMT6, Four-Wheel Drive (Full Time) (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Right Hand Drive), Left Hand Drive, RHD 4WD (FTD)
    2013-2014 Ford Fusion4 Cyl 1.5L GTDI, 4 Cyl 1.6L PI TC ETHNL, 4 Cyl 2.0L Duratec Hybrid (130kW) , 4 Cyl 2.0L EcoBoost (240PS) , 4 Cyl 2.5L Duratec (110kW/150PS), 4 Cyl 2.5L Duratec FFV (125kW/170PS) 6-Speed Manual Transmission - B6, Four-Wheel Drive (Full Time) (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Left Hand Drive), Left Hand Drive