Ford DS7Z-13404-H Rear Stop And Flasher Lamp Assembly
2013-2016 Ford Fusion DS7Z13404H
Customer Questions & Expert Answers (1)
DS7Z-13404-H Ford Rear Stop And Flasher Lamp Assembly Product Photo 1 of 3
  • Part Description
    Lamp Assy - Rear, Stop And Flasher
  • Base No.
    13404A
  • Position
    Passenger Side
  • Replaces
    DS7Z-13404-C
  • Manufacturer
    Ford
Make sure this part fits
Ships in 1-3 Business Days
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Ford
    Base No.13404A
    Manufacturer Part NumberDS7Z-13404-H, DS7Z13404H
    Part DescriptionLamp Assy - Rear, Stop And Flasher
    Other NamesTail Lamp Assembly
    Item Dimensions20.2 x 14.4 x 14.8 inches
    Item Weight6.20 Pounds
    PositionPassenger Side
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ReplacesDS7Z-13404-C
    ManufacturerFord
    SKUDS7Z-13404-H
    WarrantyThis genuine Ford part is guaranteed by Ford's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2013-2016 Ford Fusion4 Cyl 1.5L GTDI, 4 Cyl 1.6L PI TC ETHNL, 4 Cyl 2.0L Duratec Hybrid (130kW), 4 Cyl 2.0L EcoBoost (240PS), 4 Cyl 2.5L Duratec (110kW/150PS), 4 Cyl 2.5L Duratec FFV (125kW/170PS)6-Speed Automatic Transmission 6F Mid-Range, 6-Speed Automatic Transmission 6F55, 6-Speed Manual Transmission - B6, ECVT Auto Trans Power Split, Four-Wheel Drive (Full Time) (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Left Hand Drive), Left Hand Drive