Ford CV6Z-18812-AA Extension Cable Assembly
2013 Ford Escape CV6Z18812AA
Customer Questions & Expert Answers (1)
CV6Z-18812-AA Ford Extension Cable Assembly Illustration 1 of 1
  • Part Description
    Cable Assy - Extension
  • Base No.
    18812A
  • Manufacturer
    Ford
Make sure this part fits
Ships in 1-2 Business Days
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Ford
    Base No.18812A
    Manufacturer Part NumberCV6Z-18812-AA, CV6Z18812AA
    Part DescriptionCable Assy - Extension
    Manufacturer NoteIP Cable
    Item Dimensions15.8 x 11.0 x 0.6 inches
    Item Weight0.70 Pounds
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ManufacturerFord
    SKUCV6Z-18812-AA
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2013 Ford Escape4 Cyl 1.6L EcoBoost SCTi -Sigma, 4 Cyl 2.0L, 4 Cyl 2.5L Duratec (110kW/150PS), 4 Cyl 2.5L Duratec FFV (125kW/170PS) 6-Speed Automatic Transmission 6F Mid-Range, Four-Wheel Drive, Four-Wheel Drive (Part Time) (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Right Hand Drive), Left Hand Drive, Two-Wheel Drive (Left Hand Drive)