Ford DP5Z-5462186-AA Shield Assembly
2013-2015 Lincoln MKZ DP5Z5462186AA
Customer Questions & Expert Answers (1)
DP5Z-5462186-AA Ford Shield Assembly Illustration 1 of 1
  • Part Description
    Shield Assy
  • Base No.
    <62186A
  • Manufacturer
    Ford
Make sure this part fits
Ships in 1-2 Business Days
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Ford
    Base No.<62186A
    Manufacturer Part NumberDP5Z-5462186-AA, DP5Z5462186AA
    Part DescriptionShield Assy
    Other NamesValance
    Item Weight0.80 Pounds
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ManufacturerFord
    SKUDP5Z-5462186-AA
    WarrantyThis genuine Ford part is guaranteed by Ford's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2013-2015 Lincoln MKZ4 Cyl 2.0L Duratec Hybrid (130kW) , 4 Cyl 2.0L EcoBoost (200PS), 4 Cyl 2.0L EcoBoost (240PS) , 6 Cyl 3.7L DOHC6-Speed Automatic Transmission 6F Mid-Range, 6-Speed Automatic Transmission 6F50, 6-Speed Automatic Transmission 6F55, ECVT Auto Trans Power Split, Four-Wheel Drive (Full Time) (Left Hand Drive), Front-Wheel Drive (Left Hand Drive), Left Hand Drive